Jakie oprogramowanie sklepu

jakie oprogramowanie sklepu wybrać

Dropshipping wydawałby się prostą sprawą, jeśli mamy wybraną hurtownię której produkty chcielibyśmy sprzedawać w swoim sklepie internetowym. Zazwyczaj wybieramy hurtownię z produktami które są Nam znajome i mamy jakieś pojecie o towarze jakim będziemy handlowali w sieci. Są też od tego wyjątki, bo jest wiele firm które rozpoczęły handel w sieci produktami o których nie mieli żadnego pojęcia a dzisiaj są specjalistami w danej branży.

Wszystko zależy od Nas samych, bo jeśli chcemy podejść do tego tematu na poważnie to musimy zacząć się uczyć o produktach które sprzedajemy. Z pomocą przychodzi klient Naszego sklepu, który będzie zadawał różnego rodzaju pytania odnośnie produktu – oczywiście to w Naszym interesie jest udzielenie mu satysfakcjonującej odpowiedzi więc szukamy tych informacji na stronie hurtowni lub w innych źródłach np. w wyszukiwarce google.

Kontakt telefoniczny czy odpowiedzi na wiadomości e-mail klientów będzie codziennością w prowadzeniu własnego sklepu i to nie tylko tego który oparty jest o dropshipping. Z miesiąca na miesiąc będziemy bardziej świadomi i doinformowani o produktach które sprzedajemy, a na dziwne i podchwytliwe pytania klientów będziemy mogli odpowiedzieć bez zastanowienia.

Żeby praca przy sklepie oraz codziennych obowiązkach nie stała się trudna to musimy mieć na uwadze odpowiednie oprogramowanie sklepu, które będzie na tyle szybkie i funkcjonalne że będziemy w stanie szybko poruszać się w administracji sklepu. Dlatego bardzo ważny jest tutaj wybór tego jednego, odpowiedniego oprogramowania sklepu pod dropshipping.

Wybór oprogramowania sklepu e-commerce pod dropshipping

Każdego właściciela sklepu czeka wybór oprogramowania sklepu, które te wszystkie produkty z hurtowni pomieści w swojej bazie oraz będzie na tyle stabilne i szybkie, że zarządzanie sklepem stanie się proste i przyjemne bo przecież tego chcemy oczekiwać od oprogramowania e-commerce.

Nie chcę nikogo zniechęcić do dropshippingu jeśli chodzi o wybór oprogramowania sklepu, bo wszystko zależy tak na prawdę od budżetu jakim dysponujemy oraz od wiedzy jaką posiadamy w zakresie e-commerce i chociaż podstaw html+css by w razie czego zmienić drobne elementy w domyślnym szablonie graficznym.

Musimy sobie zdać sprawę z tego, że im więcej wiedzy informatycznej posiadamy, tym łatwiej będzie wybrać platformę e-commerce która będzie odpowiednia. Bo oprogramowanie sklepu internetowego dzieli się na takie, którymi w bardzo prosty sposób będziemy mogli zarządzać oraz na takie, które pozwolą na więcej możliwości jeśli chodzi o indywidualne ustawienia oraz sposób prezentacji produktu.

W przypadku osób początkujących zalecam oprogramowania typu SAAS ( Software as a Service ) – czyli oprogramowanie sklepu które zainstalowane jest na serwerze dostawcy ( firmy od której kupujemy licencję e-commerce ). Nie musimy posiadać własnego serwera, nie musimy nic instalować – cały panel do zarządzania sklepem dostępny jest on-line przez 24h i 7 dni w tygodniu ( przez 365 dni w roku oczywiście ). Podpinamy swoją domenę i gotowe.

Najpopularniejsze oprogramowania tego typu to Shoper, Shopify i ClickShop.

Są to niskobudżetowe sklepy dzięki którym możemy szybko zacząć sprzedawać w sieci – bo płatność za oprogramowanie jest naliczane miesięcznie wg. abonamentu – a kwota abonamentu uzależniona jest od wielu funkcjonalności oraz udogodnień i wynosi od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset złotych na miesiąc.

Warto wiedzieć, ze:

  • oprogramowanie tego typu nie będzie Twoją własnością
  • w przypadku braku zapłaty za abonament, stracisz wszystkie wprowadzone produkty, dane, zamówienia klientów
  • nie masz możliwości wprowadzenia zmian w działaniu czy funkcjonowaniu poszczególnych elementów sklepu
  • jest trudna migracja danych na inną platformę

Dropshipping na sklepie Shoper

Dropshipping na Shoper to kwota od 40 zł netto za miesiąc w ofercie promocyjnej ( na dzień 18.02.2019 ) – Shoper ZŁOTY. Dzięki Shoper, mamy możliwość posiadania aż 10 000 produktów w sklepie oraz mamy ograniczenia co do ilości transferu ( 300GB ) co jest całkiem dużo – ale już nie mamy własnego dodatkowego serwera FTP na własne pliki ( co jest przydatne jeśli tworzymy rożnego rodzaju bannery reklamowe na sklepie ). W tej cenie nie posiadamy integracji z Allegro oraz możliwości postawienia sklepu na Facebook – dlatego warto zapoznać się z większymi pakietami jakie Shoper oferuje żeby nie było problemów w przypadku gdy chcemy od razu starować z wystawianiem aukcji na allegro.

Pakiet w Shoper możemy zmienić w dowolnym momencie na większy co jest bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli nie wiemy jeszcze, gdzie będziemy chcieli handlować produktami.

shoper dropshipping porównanie clickshop
Cennik pakietów Shoper

Pełne porównanie pakietów Shoper znajdziemy na stronie https://www.shoper.pl/cennik-sklepu-shoper/

Dropshipping na sklepie ClickShop

ClickShop to oprogramowanie sklepu oferowane przez popularny hosting: home.pl – ale nie jest to ich produkt. ClickShop to tak na prawdę oprogramowanie Shoper które jest oferowane przez usługodawcę hostingu dla swoich klientów. Oferta handlowa CliskShop jest zupełnie inna, dlatego można sobie porównać oferowane limity oraz funkcjonalność między oprogramowaniem Shoper, bo inna kolorystyka panelu administratora to nie wszystko.

ClickShop przy najtańszym abonamencie który wynosi 19,90 zł netto za miesiąc ( promocja w dniu 18.02.2019 ), oferuje aż 1 000 produktów w sklepie – co w przypadku podstawowej wersji Shoper jest to zdecydowanie za mało dla dropshippingu. Ale w najtańszej wersji ClickShop posiadamy możliwość integracji sklepu z Allegro w wersji podstawowej co może być znaczące dla osób które chcą handlować mniejszą ilością produktów w zamian za mniejszy abonament miesięczny.

Przy większych pakietach sklepu ClickShop nie ma limitów jeśli chodzi o ilość produktów dlatego może być to idealne rozwiązanie dla osób które zastanawiają się między oprogramowaniem Shoper oraz ClickShop bo jednak ten brak limitu jest głównym argumentem za tym by wybrać właśnie ClickShop.

clickshop dropshipping porównanie shoper
Pakiety sklepu ClickShop

Pełny cennik dostępny na stronie https://home.pl/sklepy-internetowe/cennik/

Dropshipping na sklepie Shopify

Trzecie oprogramowanie sklepu typu SAAS godne polecenia to Shopify które pochodzi z innego kontynentu a mianowicie z Kanady. Oprogramowanie sklepu które jest na tyle proste w obsłudze, że każdy z Nas da sobie z nim radę. Oprogramowanie Shopify jest dla osób, które totalnie nie znają się na tworzeniu sklepu i mogą skorzystać z setek gotowych szablonów. Jak większość oprogramowań typu SAAS oferują możliwość bezpłatnego okresu testowego który trwa 14 dni.

Cena Shopify to 29$ miesięcznie co może przekraczać budżet osoby która chce na tym systemie postawić swój sklep działający w modelu dropshipping, dlatego wybierany jest częściej przez osoby przebywające za granicami Naszego kraju.

Dropshipping to nie tylko handel Polskich przedsiębiorców, osoby przebywająca za granicą mogą śmiało konkurować na lokalnym rynku produktami pochodzącymi z Polski. To świetna reklama Polskich produktów na rynkach zagranicznych, dlatego dropshipping w Shopify jest idealnym rozwiązaniem dla osób chcących sprzedawać Polskie produkty na rynkach Europejskich oraz Światowych.

Shopify oferuje kompleksowe rozwiązania jeśli chodzi o remarketing oraz kampanie e-mailowe a system odzyskiwania porzuconych koszyków a to już standard w dzisiejszym e-commerce o którym powinno się mówić głośno gdy prowadzimy bardziej zaawansowane kampanie remarketingowe.

cennik sklepu shopify
Shopify cennik sklepu – ile kosztuje

Oprogramowania sklepu typu SAAS czyli w formie abonamentu, mają swoje plusy oraz minusy, dlatego możemy znaleźć alternatywne systemy e-commerce do prowadzenia własnego biznesu. Są to darmowe oprogramowania sklepu, gdzie niskim kosztem będziemy mogli postawić swój własny sklep zintegrowany z hurtownią.

Prestashop oprogramowanie sklepu dropshipping za darmo

Temat powiela się na wielu grupach dyskusyjnych oraz forum dotyczącego dropshippingu, czyli darmowe oprogramowanie wynikające z bardzo niskiego budżetu jaki posiadamy na start.

Prowadzenie własnego sklepu internetowego jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Bo przecież możemy założyć swój sklep internetowy za darmo posiadając jedynie swój hosting oraz domenę. To idealny model biznesu dla osób które nie posiadają dużej gotówki w początkowej fazie powstawania sklepu oraz chcą zainwestować bardziej z marketing i linki sponsorowane. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest oprogramowanie sklepu PrestaShop, które możemy zainstalować bezpłatnie na większości hostingów co daje Nam szybkie możliwości uruchomienia swojego sklepu.

Prestashop to najpopularniejsze darmowe oprogramowanie sklepu które posiada bardzo duże możliwości jeśli chodzi o rozbudowę oraz indywidualne dodatki które możemy zamówić jako płatne moduły. Darmowe oprogramowanie do prowadzenia dropshippingu nie może być jednak idealne, a to dlatego że spora część zasobów jakie sklep generuje musi znajdować się na dobrych serwerach które nie są tanie.

W ostatnich czasach, gdzie problem oprogramowania Prestashop się nasilał z uwagi na „zasobożerność” powstały dedykowane hostingi oferujące typowe usługi pod oprogramowanie PrestaShop. Taki hosting jest odpowiednio skonfigurowany i zoptymalizowany głównie pod to oprogramowanie, więc możemy spróbować swoich sił ze sklepem Prestashop.

Prestashop ma swoich fanów na całym świecie i jest przetłumaczony na 75 języków. Istnieje bardzo duża ilość firm developerskich które oferują płatne dodatki do tego oprogramowania. Jest też spora ilość bezpłatnych dodatków mających mniej lub bardziej rozbudowane możliwości konfiguracji.

Najpopularniejszą firmą która oferuje dodatki do oprogramowania Prestashop jest x13.pl

Na stronie https://x13.pl/moduly-prestashop możemy zobaczyć pełną listę dodatków które posiadają do sklepu – jest ich aż 140 z czego tylko kilka jest bezpłatnych. Przy okazji możemy sobie zobaczyć, jakiej funkcjonalności brakuje w oprogramowaniu i zdecydować się na zakup dodatku który nas interesuje.

przykładowe dodatki do sklepu prestashop
Przykładowe moduły i dodatki do oprogramowania sklepu Prestashop ze strony https://x13.pl/moduly-prestashop

Dropshipping na sklep WooCommerce?

Zadajmy sobie pytanie czy WooCommerce jest dla Ciebie? Bo jeśli oprogramowanie WoCommerce jest tylko częścią ( wtyczką ) ogromnego systemu WordPress, to nie będzie typowym e-commerce do prowadzenia własnego biznesu.

WooCommerce jest dodatkiem pełniącym funkcje sklepu do oprogramowania WordPress więc nie można oczekiwać od niego że będzie pełnił rolę dużego oprogramowania sklepu. Coś co zostało stworzone jako wtyczka do popularnego bloga, nie może się równać z systemami sklepu które zostały stworzone typowo do prowadzenia sklepu on-line i nie oczekujmy od Woocommerce za wiele

Oprogramowanie sklepu WooCommerce pozwala na proste zarządzanie produktami, łatwą zmianę cen czy przynależność do kategorii i śmiało jest polecane dla bardzo początkujących użytkowników oraz dla osób które już wcześniej miały styczność z WordPress.

W momencie gdy potrzeba czegoś więcej – warto rozważyć inne, płatne systemy sklepu e-commerce, gdyż istnieją jeszcze oprogramowania sklepu na jednorazowej licencji.

Czy warto oprogramowanie KQS.store na dropshipping ?

KQS.store to oprogramowanie sklepu bez abonamentu ale czy nadaje się pod dropshipping? Z reguły każdy zachwala oprogramowanie sklepu które zna od podszewki i jest w stanie wymienić największe jego zalety oraz wady – możesz zapytać bezpośrednio specjalisty od sklepów KQS.store SUCRO.pl

Tak samo możesz zapytać dowolną firmę która wykonuje sklepy internetowe na oprogramowaniu Prestashop czy zna jakieś inne lepsze oprogramowanie niż ta „Presta” – najczęściej dowiemy się że nie ma nic lepszego. Wtedy jedynie wymiana silnych argumentów powoduje że wychodzą pewne braki i niedoskonałości o których na pierwszy rzut oka nie zauważamy a mogą sprawiać problemy w przyszłości.

Dlatego jak już wspomniałem, każde oprogramowanie sklepu ma swoje wady oraz zalety i oprogramowanie KQS.store też takie posiada.

Bo idealne oprogramowanie nie istnieje, nawet gdy wydamy na nie 100 czy 200 tysięcy złotych.

przykładowe sklepy kqs.store
Przykładowe sklepy KQS.store wykonane przez SUCRO.pl

KQS.store istnieje na rynku już chyba ponad 16 lat i nadal ma swoich wiernych fanów. Są firmy które mają kupione po kilka czy kilkanaście licencji, a z każdej licencji stworzyli swój osobny sklep internetowy który bardzo dobrze prosperuje.

Cały fenomen oprogramowania KQS polega na jego prostocie w panelu administratora – jest w jasnych barwach i prosty w obsłudze, przez co w szybki sposób możemy poruszać się po produktach.

Jeśli chodzi o prędkość działania panelu administratora czy samego sklepu, to mało jest innych systemów które tak szybko działają i przełączają się na kolejne podstrony w ułamku sekundy.

Osoby które migrują z oprogramowania Prestashop na KQS.store, mówią że KQS jest demonem prędkości i są bardzo zadowolone z funkcjonalności którą to oprogramowanie posiada ( a której nie było na Preście lub była jako zewnętrzne moduły do kupienia ). Szybkość działania można też porównać z innymi oprogramowaniami typu SAAS – wystarczy tylko spojrzeć na demo sklepu i poklikać sobie w panelu administratora jednego czy drugiego systemu.

KQS jest zintegrowany z większością systemów płatności online oraz kurierami, posiada bogatą funkcjonalność oraz indywidualne możliwości ustawień, jest wybierany jako platforma b2b z powodu możliwości posiadania wielu poziomów cenowych, podziału klientów na detal i hurt, przypisywanie osobnych wysyłek dla różnych grup klientów…a to nie wszystkie jego zalety.

Pełną funkcjonalność można zobaczyć na stronie producenta http://www.kqs.pl/ lub na stronie firmy zajmującej się tworzeniem dedykowanych szablonów graficznych pod oprogramowanie KQS.store:

https://www.sucro.pl/b1,oprogramowanie-sklepu-kqs-store.html

Licencja oprogramowania sklepu KQS.store jest jednorazowa i kosztuje 800,00 zł netto – w tej cenie otrzymujemy bezpłatny dostęp do aktualizacji na 24 miesiące. Aktualizacje oprogramowania to głównie usprawnienia samego sklepu o nowe funkcje oraz poprawa istniejących modułów. Aktualizacja oprogramowania KQS wydawana jest średnio 3 razy do roku.

Dropshipping na sklep ShopGold – konkurent dla KQS

Podobne oprogramowanie sklepu do KQS.store to oprogramowanie o nazwie ShopGold, które to powstało na bazie systemu osCommerce a konkretnie była jego odmianą o nazwie oscGold.

ShopGold swoją funkcjonalnością przewyższa wiele systemów e-commerce przez co staje się coraz bardziej popularny na rynku. Proste zarządzanie w panelu, wiele indywidualnych ustawień, darmowe szablony graficzne, duże możliwości pod SEO to tylko ułamek możliwości w tym oprogramowaniu.

Oprogramowanie kosztuje 399,00 zł brutto (licencja na 1 sklep ) lub 489,00 zł brutto ( licencja na 3 sklepy ) więc jeśli planujemy otwarcie wielu sklepów to od razu można wybrać droższą o 90,00 zł wersję na 3 sklepy.

cennik oprorgamowania sklepu shopgold
Cena licencji oprogramowania sklepu ShopGold

Jak każde oprogramowanie na jednorazowej licencji, nie ma żadnych limitów co do ilości kategorii czy posiadanych produktów – tutaj możliwości są nieograniczone a jedną barierą może być tylko serwer który to musi obsłużyć.

Oprogramowania na licencji nie potrzebują zaawansowanych hostingów, zwykłe współdzielone serwery w cenie 50,00-100,00 zł / rok radzą sobie znakomicie. O większych parametrach serwera musimy się martwić tylko wtedy jeśli mamy duży ruch na sklepie i ograniczenia ilości procesów serwerów współdzielonych nas blokują. Ale nie powinny to być koszty roczne na poziomie 200,00 -400,00 zł w skali roku.

Osoby planujące mocne działania marketingowe muszą pomyśleć o hostingach dedykowanych żeby poradziły sobie z dużym ruchem w sklepie.

Sklep Shopware zachodni e-commerce na dropshipping

Podobno dobry samochód to niemiecki samochód, ale tyle w tym prawdy ile w powiedzeniu że „Niemiec płakał jak sprzedawał”. Shopware nie jest dla każdego, tutaj w grę wchodzą duże pieniądze. Duże…dla Polskiego przedsiębiorcy ; Małe…dla zachodnich sąsiadów.

Wersja darmowa Shopware daje możliwość posiadania tylko podstawowej funkcjonalności oprogramowania, a cena normalnej licencji wynosi 1295,00 € ( te bardziej rozszerzone wersje kosztują tyle co używany niemiecki samochód lub kawalerka w niedużym mieście).

cennik oprogramowania sklepu shopware
Cennik oprogramowania sklepu Shopware

Funkcjonalność samego oprogramowania dorównuje tym dedykowanym systemom e-commerce za 100 czy 200 tysięcy złotych, dlatego cena licencji w tej perspektywie już nie wydaje się taka duża.

Obsługa sklepu Shopware jest banalnie prosta – na zasadzie przeciągnij i upuść, instalacja modułów to tylko jedno kliknięcie…oprogramowanie jest idealne dla osób które nie są technicznie uzdolnione.

Shopware będzie też idealne dla osób które nie mieszkają w Polsce ale Polskie produkty chcą sprzedawać w modelu dropshipping oraz zintegrować się z hurtownią. Jest to alternatywa dla darmowego oprogramowania Prestashop, które do przyzwoitego działania potrzebuje wielu dodatków a podsumowując wydatki: cena dobrego hostingu i płatnych modułów to cena licencji Shopware.

Shopware na swój sklep wybrały takie firmy jak: Jägermeister, L’Oréal, oficjalny fanshop BVB a przykłądy działających sklepów można zobaczyć na stronie:

https://en.shopware.com/customers/showcase

przykąłdowe sklepy shopware
Przykładowe sklepy działające na oprogramowaniu sklepu Shopware

Podsumowanie

Wybór oprogramowania sklepu do prowadzenia dropshippingu to bardzo ważna decyzja, bo to z wybranym systemem e-commerce będziemy musieli mieć styczność przez najbliższe miesiące czy nawet lata. Najważniejsze, to sprawdzić funkcjonalność każdego oprogramowania nawet w wersji demo którą wszystkie systemy sklepów posiadają, a dostęp do takich wersji jest możliwy i podany na stronach producentów danego oprogramowania.

Bardzo ważnym elementem jest też szybkość działania samego sklepu więc warto sprawdzić istniejące sklepy. Pomoc techniczna to kolejny czynnik który powinien mieć wpływ na Twoją decyzję – bo nikt nie chce zostać sam z oprogramowaniem w początkowych etapach konfiguracji sklepu. Dobra instrukcja lub forum będą też bardzo pomocne więc warto tam szukać odpowiedzi na najprostsze pytania.

Osoby z małym budżetem muszą korzystać z dobrodziejstw jakie daje im SAAS, bo miesięczny koszt na poziomie kilkudziesięciu złotych nie będzie taki uciążliwy. Trzeba pamiętać, że tego typu oprogramowanie nigdy nie będzie Nasze na własność więc w przypadku rezygnacji z opłacania abonamentu jesteśmy pozbawieni całej bazy towarów i zamówień jaka jest w sklepie.

Jeśli dysponujemy większym budżetem, to warto zakupić sobie licencję sklepu oraz stworzyć ( lub zamówić ) do niej indywidualny szablon graficzny. Taki sklep w przyszłości możemy przenosić na inny serwer i mamy pewność że jest Nasz i tylko Nasz.

Dedykowanych systemów e-commerce nie brałem pod uwagę, bo są to koszty na poziomie nowego dobrego auta. Zaczynając przygodę z dropshippingiem nie powinniśmy nawet patrzeć na takie oprogramowanie a skupić się na oprogramowaniu które jest w zasięgu Naszego portfela.

Oczywiście z każdym opisanym powyżej sklepem można zintegrować się za pomocą gotowej integracji mHurt którą zamówisz tutaj:

https://www.mhurt.pl/p1,integracja-sklepu-z-hurtownia.html