Sklep online – Jak zacząć zarabiać na własne konto?

jak założyć sklep internetowy i zarabiać

Prowadzenie własnego sklepu internetowego pozwala stać się niezależnym finansowo oraz zawodowo. Wiele osób chcąc pracować w ten sposób i budować własną markę szuka na to sposobu. Istnieje wiele opcji otwarcia sklepu internetowego. Samo prowadzenie własnej marki dostarcza również wiele korzyści i odpowiednio motywuje.

Aby otworzyć sklep internetowy, niewymagany jest duży budżet oraz specjalistyczne umiejętności. Tak więc marzenia o budowaniu własnej marki są w zasięgu ręki praktycznie każdego. Jakie są zatem korzyści prowadzenia sklepu internetowego? Jak go otworzyć? Czym jest i jak działa sklep internetowy? Odpowiedzi wraz z poradami przedstawiam poniżej.

Czym jest i jak działa sklep internetowy?

Sklep internetowy to sklep prowadzony w sieci np. na portalach aukcyjnych lub jako osobna witryna. Możemy sprzedawać w nim różnego rodzaju przedmioty, towary czy usługi. W internecie istnieje wiele tysięcy różnorodnych sklepów oferujących wszystkie dostępne produkty i usługi. Sprzedaż w takim sklepie odbywa się zdalnie. Po wyborze i opłaceniu danego przedmiotu właściciel sklepu wysyła klientowi towar przesyłką, a ten odbiera go w domu lub np. w paczkomacie.

Sklepy internetowe mogą działać praktycznie w każdej branży i oferować każdy dozwolony przez prawo przedmiot. Własny sklep internetowy możemy prowadzić np. na Allegro czy Ebay w ramach platformy sprzedażowej lub stworzyć własną stronę internetową i oferować na niej dokonywanie transakcji.

Korzyści prowadzenia sklepu internetowego

Prowadzenie własnego sklepu internetowego posiada bardzo wiele korzyści. Pierwszą z nich z pewnością jest praca bez szefa, sztywnych terminów i wielu reguł. Prowadząc taki sklep, nie musimy nikogo się słuchać, wykonywać niczyich poleceń a prace możemy układać sobie w sposób dowolny. Dzięki temu możemy pracować o dowolnych godzinach w dowolne dni czy poświęcać na to zajęcie dowolną ilość czasu w ciągu dnia.

Takie rozwiązanie przypadnie do gustu osobom, które lubią niezależność lub nie mogą pracować na etacie z różnych względów. Praca taka jest również komfortowa, gdyż możemy samodzielnie urządzić swoje “biuro” lub miejsce do pracy i zachowywać się swobodnie. Kolejnym powodem, dla którego warto stworzyć swój własny sklep online, jest praca na własne konto. Jeśli pracujemy na swoje nazwisko i tworzymy własną markę, praca taka daje dużo większą motywację i satysfakcję. Dzięki temu mamy poczucie budowania czegoś realnego oraz mamy wpływ na kształt marki. Z pewnością praca taka będzie dawała dużo więcej radości niż praca w firmie na etacie.

Ważnym plusem jest również elastyczność odnośnie produktów i usług jakie chcemy sprzedać. Sklep internetowy możemy prowadzić według własnego planu, np. handlując rowerami, jeśli się akurat na tym znamy.

Gdy chcemy prowadzić swój sklep online, nie musimy również spełniać dużych wymagań. Dzięki temu wiele osób, których nie było stać na założenie biznesu w świecie realnym, będzie mogło rozpocząć budowanie własnej marki w sieci. Aby prowadzić sklep online, nie trzeba wynajmować lokalu stacjonarnego, zatrudniać wielu pracowników czy inwestować dużych środków. Nie musimy również posiadać szerokiej wiedzy czy wykształcenia, aby móc pracować online. W dużej mierze wystarczy znajomość branży nawet hobbystycznie, odbycie kursu lub pozyskiwanie wiedzy praktycznej z teoretyczną dostępną np. w sieci.

Korzystna jest również strona finansowa. Jeśli wkładać będziemy odpowiednio dużo sił np. tyle samo jak w pracy na etacie, będziemy mogli zarobić porównywalnie taką samą pensję lub większą. Przeznaczając jednak dużo więcej czasu na prowadzenie własnego sklepu, możemy odnieść duży sukces, co jest praktycznie niemożliwe w pracy etatowej, gdzie jasno są określone godziny pracy, maksymalny zarobek czy możliwości awansu.

Porada: Jeśli jest to nasz pierwszy sklep online, nie powinniśmy inwestować dużych środków w taki biznes oraz płynnie przechodzić z zatrudnienia tradycyjnego. W razie niepowodzenia biznesowego nie narazimy się na straty finansowe, a budując systematycznie markę i angażując się w prowadzenie sklepu, stopniowo poznajemy również wszystkie szczeble biznesu online.

Jak założyć sklep internetowy?

Obecnie tworzenie sklepu internetowego jest dosyć proste, a do dyspozycji otrzymujemy kilka opcji. Pierwszą z nich jest otwarcie sklepu na platformie sprzedażowej typu Ebay lub Allegro. Wystarczy zarejestrować się na takim portalu, potwierdzić swoje dane i możemy rozpocząć handel.

Możemy wystawiać najróżniejsze przedmioty np. nowe, używane czy usługi. Portale takie są bardzo proste w obsłudze oraz polecane osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem sklepu online. Nie wymagany jest również duży nakład środków, a opłaty i prowizje odciągane są od sprzedaży czy możemy regulować je w późniejszym terminie.

Kolejną opcją jest założenie własnego sklepu internetowego na platformie typu SAAS. W sieci istnieje wiele takich platform a cena zależy głównie od ilości produktów jakie znajdą się w sklepie. W podstawowej wersji za kilkadziesiąt złotych miesięcznie ( abonament ) uzyskamy dostęp do profesjonalnych szablonów czy standardowych funkcji. Za większą opłatą miesięczną, dostajemy większe możliwości, więc warto porównać różne pakiety na wielu platformach SAAS. O tym, jakie oprogramowanie sklepu wybrać można poczytać tutaj: https://www.mhurt.pl/dropshipping/jakie-oprogramowanie-sklepu/

Zakładając sklep internetowy, musimy samodzielnie go promować np. reklamą na Facebooku czy w Google. Założenie sklepu internetowego jest dosyć proste, a sam sklep umożliwia odbieranie płatności czy posiada moduł sprzedażowy więc jest tylko narzędziem ułatwiającym sprzedaż

Jedną z najbardziej zaawansowanych opcji, którą możemy wybrać, a która polecana jest do prowadzenia dużych i profesjonalnych sklepów internetowych, jest stworzenie własnego sklepu online od podstaw. Zadanie to najlepiej zlecić np. firmie informatycznej lub agencji marketingowej. Przygotują oni dla nas cały sklep ( od projektu graficznego, po wdrożenie ), uruchomią go oraz skonfigurują i pozostawią gotowy do użytku. Dedykowane konstrukcje są dostosowane do naszych potrzeb, ale ich koszt wahać się może w granicach od kilkudziesięciu tysięcy złotych nawet do kilkuset tysięcy. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup licencji sklepu internetowego który dorównuje tym dedykowanym rozwiązaniom jak np. KQS.store lub ShopGold

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *